Piše: Franc Bešter

Ta (ukrajinska) vojna nas pravzaprav ne bi smela presenetiti, saj se vojne na svetu dogajajo stalno, v vsej človeški zgodovini je bilo vsega skupaj le nekaj desetletij miru. Zgodovina je tudi (predvsem) zgodovina bitk, spopadov, vojn, in razvoj tehnike je tudi, predvsem razvoj orožij. Orožja: orodja za ubijanje in rušenje – v namen napada, obrambe. Vojne so del politike: so nadaljevanje politike z nasilnimi sredstvi.

Orožja: moderna doba, ki je iznašla številna nova, raznovrstnejša in učinkovitejša orodja, je seveda ob tem iznašla tudi nova in mnogo učinkovitejša orožja. Prvo »ognjeno« orožje, ki so ga uporabljali že Turki in Napoleon, je top. Zelo podobno deluje puška, smodnik ob tem požene kroglo, večjo ali manjšo. Glede tega si nekoliko oglejmo obe svetovni vojni. Najprej: upam si trditi, da je bila ravno tehnika glavni vzrok obeh teh vojn. Zakaj? Tehnika pomeni tovarne, industrijo, kar vse potrebuje surovine in trge. Ko je Nemčija prišla do svoje industrije, je bil svet v glavnem že razdeljen med kolonialne sile. Vojna za kolonije. Druga svetovna vojna je bila v veliki meri nadaljevanje prve. Orožja v obeh vojnah: ti svetovni vojni sta močno pospešili razvoj tehnike, zlasti letalstva. Prva velika vojna se je še bila samo na velikih frontah, v glavnem še vedno s puškami in topovi, železnica je močno pripomogla k prevažanju vojaštva, v tej vojni pa so se že pojavile podmornice, tanki, letala. Ko je v Nemčiji prišel na oblast Hitler, jo je takoj začel oboroževati, načrtoval je vojno, ki jo je nameraval dobiti ravno s pomočjo tehnike, stroja. S pomočjo tehnike je svet lahko presenetil s svojim »Blitzkriegom«, res je s tem lahko več let zmagoval. In on je bil prvi, ki je vojno prenesel v zrak, pomislimo na letalske bitke britanskih in nemških pilotov. Razvoj letalstva je bil v teh letih zato res izreden, in ravno ta je vojno spremenil v »totalno«, če pomislimo na bombardiranje mest, ravno po zaslugi tehnike se je vojna preselila tudi v zaledje front, dosegla je vsak teren in v njej so začeli trpeti tudi civilisti, ne le vojaki. Vojaška tehnika: v drugi svetovni vojni je bila, glede na prvo, že bolj izpopolnjena in v masovni uporabi (ne samo letala, tudi tanki in podmornice!). A ta vojna je pospešila še razvoj najmočnejšega orožja vseh časov: atomske bombe. Fiziki so se bali, da bi Hitler lahko prvi prišel do nje, in zato so v ZDA pohiteli z njeno izdelavo. Atomska bomba je skrajšala vojno, Amerika je lahko hitreje in lažje premagala Japonce. In atomska bomba je rešila zahodno Evropo pred Stalinom: on je načrtoval invazijo na Evropo, medtem ko bi bili Američani še vpleteni v  vojno z Japonci, a zaradi bombe so ti načrti sesuli kot hišica iz kart, on je takrat seveda še ni imel.

Kot znano, je potem prišlo do hladne vojne med Zahodom in SZ. Bipolarna, blokovska delitev sveta. V tem času bi verjetno že prišlo do tretje svetovne vojne, a preprečilo jo je ravnotežje jedrskega strahu, atomska bomba jo je preprečila! Tudi po zaslugi še enega orožja, ki ga je proizvedla druga svetovna vojna: rakete. Nemčija je takrat rakete, ki jih je razvil W. von Braun, uporabila za bombardiranje Londona, a nanje je mogoče montirati tudi jedrsko orožje. Medcelinske rakete.

Atomska bomba močno pogojuje tudi sedanji potek vojne v Ukrajini. Zahod bi brez nje Ukrajincem verjetno že priskočil na pomoč v njihovem neenakopravnem boju z Rusko federacijo, tam se namreč brani tudi Evropa. A to bi bila lahko nova svetovna vojna, z veliko nevarnostjo za atomski spopad, v katerem ne bi bilo zmagovalca, bili bi sami poraženci. Toda kaj bo storil Zahod, če bo Putin okupiral Ukrajino in potem nadaljeval še z drugimi državami, bivšimi članicami SZ in sedaj članicami Nata?!

Franc Bešter, Zg. Besnica

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj